קורס מבוא ללימודי פרמקלצ'ר מתקדמים

קורס המבוא ללימודי פרמקלצ'ר מתקדמים הנו השלב הראשון למתלמדי פרמקלצ'ר מתקדמים (בוגרי קורס פ"ק בסיסי או בעלי רקע מתאים) המעוניינים להמשיך ללימודי דיפלומה, לתוכנית מלמדים (חינוך והדרכה) או להתמחות אישית אחרת. מטרת הקורס היא להרחיב ולהעמיק ביסודות הפרמקלצ'ר בכדי ליצור קרקע פורייה לפיתוח עולם הפ"ק האישי והמקצועי של המשתתפים.

הקורס יתקיים באביב 2012 בחודשים מאי- יולי.  סופ"ש פתיחה מרוכז יהיה ב- 3-5 למאי בקדיתא.
ראו פירוט המפגשים מטה לגבי מועדי מיקום ותוכן כל המפגשים.
את הקורס מנחה גלעד מרגלית, מורה פרמקלצ'ר ותיק, ויקחו בהנחייתו וישתפו מנסיונם מגוון רחב של מורים.

ניתן להרשם לקורס כולו או להשתתף על בסיס יומי בהתאם לתכנים המתאימים לכם (ראו מטה). צרו קשר לפרטים עדכניים.

למידע נוסף והרשמה נא לשלוח מייל
yaar.way@gmail.com או עם מליסה בטלפון 052-2953330

תמונות מקורסים קודמים- יוני 2010  אפריל 2011

פירוט: 6 שאלות הW:
1. why? למה יזמנו ותכננו את הקורס הזה?

הקורס נבע מתוך התבוננות בצורך של תלמידי פ"ק רבים בארץ ובעולם להעמיק בידע ובהתנסות אחרי סיום הקורס הבסיסי של 72 שעות (PDC) וליצור מסגרות תומכות לשם כך. החזון ארוך הטווח שלנו הוא הקמת מכללה אלטרנטיבית בהשראת אוניברסיטת גאיה ומוסדות חינוכיים אחרים בעולם אשר מאגדים ידע וניסיון רב אשר לא מלומד במוסדות האקדמאיים הסטנדרטיים. ידע זה חיוני לשימור ופיתוח תרבות בת קיימא על הפלנטה.

מטרות המשנה הן:
- קידום רמת הפ"ק בארץ,
- שינוי ועיצוב מחודש של דרכי לימוד הפ"ק
- ותמיכה בהתפתחות מקצועית- אישית – קהילתית של המשתתפות.

2. what? מה ילומד בקורס? (לחצו על הקישורים להרחבה)

 • מעגל 1- למה?
  "מערכת החיסון הפלנטרית" – התנועה הגלובלית לשינוי חיובי :
  ישולבו תכנים מהסמינר הבין לאומי "הסימפוזיון" בהנחיית מנחה מוסמך של ארגון ברית הפאצ'מאמה.
  סדנא בהנחיית ד"ר שולמית גובלין, מרצה לסוציולוגיה הוליסטית וחוקרת Planetary consciousnessבאוניברסיטת ברקלי- קליפורניה. הסדנא תשלב תכנים מעולם האקטיביזם הגלובלי ו Ecopsychology:תחום המתבונן בהשפעות המודעות למשבר הסביבתי על נפש ותודעת האדם וחוקר דרכים להכיל ולהתמיר את המודעות של מציאות כאוטית ופסימית לתודעה רחבה היוצרת עשייה חיובית ומפוקחת.
 • מעגל 2- צידה לדרך
  אזור 0 – אקולוגיה אנושית – פנימית (INNER ECOLOGY) : מתוך ההבנות שנחווה בתהליך "מעגל 1" נשאל שאלות עמוקות לגבי המפגש בין האקולוגיה החיצונית – סביבתית לאקולוגיה של העולמות האישיים – פנימיים שלנו: איך אנחנו מיישמים את דפוסי ועקרונות הטבע לריפוי וחידוש המרחבים הפנימיים שלנו? גוף- נפש, מערכות יחסים, בניית קהילה נעזר בתבנית העץ- יער לשם גיבוש שפת דפוסים משותפת.
 • מעגל 3 -ארגז הכלים למתכנן בגלקסיה: נעמיק ונרחיב על תחומי הבסיס מהם נובעת הפ"ק: שפת הדפוסים והתבניות Pattern Language: השפה הנסתרת שבה "מדברת גאיה". זוהי השפה אשר מאחדת את כל משפטי ומילות עולם התופעות. מתוך התבוננות עמוקה אנחנו יכולים ללמוד להקשיב ולדבר בשפה הזו ולבסס את עיצוב מרחבי חיינו האנושיים בכדי שישתלבו ויתמזגו עם דרכה. בקורס נבחן את ענפי הדפוסים והתבניות הראשיים אשר משפיעים על חיינו ונראה איך לפתח מודעות לשפתם. הקורס יגע גם בתיאוריות ורעיונות מתקדמים נוספים בתחומים שונים התומכים בפ"ק:
  Spiral Dynamics
  Integral התיאוריה האינטגרלית
  וחשיבה מערכתית System Thinking
  מתוך ההבנות הללו נבין כיצד התפתחו עקרונות ודרכי החשיבה של הפ"ק. נעמיק במקורות ויישומי העקרונות בתחומי חיים שונים.
  נעמיק ונרחיב על תהליכי התכנון באספקטים שונים על פי פרח הפרמקלצ'ר: נלמד מדוגמאות של מתכנני פ"ק המיישמים בתחומי עבודה שונים כגון: תכנון אישי, חינוך, בניית קהילה, בנייה, גינון, מערכות מים ועוד. נעמיק בדפוסים המרכזיים המאפשרים לנו להיעזר ולהתאים את תהליכי התכנון ליישומים שונים בחיינו.
  נחשף ונלמד להעזר בכלי תכנון ותיעוד: מפות חשיבה , sketch up, כלי אינטרנט שונים.
 • מעגל 4 : הפ"ק כמסע לימודי והתפתחותי לכל החיים:
  מתוך ההבנות על מורכבות ורוחב היריעה של עולם הפ"ק, אנחנו מתמלאים ענווה ופליאה. כמו ילדים שרוצים ללמוד ולהתנסות בהההההכל… ומבוגרים אחראיים אשר רוצים לתקן, להתגייס, ולשנות כמה שיותר מהר… לפעמים אנחנו שוכחים שתהליכים בטבע לוקחים זמן ומרחב שהוא מעבר לתפיסת הזמן והתודעה המוגבלות שלנו. אם נשנה את תפיסת המציאות שלנו נוכל לשחרר את העומס המנטלי המלאכותי ולהתמסר אל המסע המופלא של גילוי וחשיפת סודות עברנו ויצירת עתידינו המשותף על גאיה. אנחנו לומדים איך להיות תלמידים מחדש, ומגלים את דפוסי הלמידה והעשייה המוצלחים והמקובעים שלנו, לומדים על אפשרויות נוספות, ומעצבים לעצמינו מערכות למידה אישיות ודינמיות המותאמות לצרכים ולמטרות שלנו.
  בקורס נחשף לעולם ה למידה הפעילה Action Learning ונקבל הנחייה להתמקדות אישית ויצירת מסגרות להמשכיות במסע שלנו.

3. who? מי הם קהל היעד לקורס?
מורים ואנשי פ"ק מקצועיים, דיפלומטים בתהליך, בוגרי PDC שרוצים להעמיק בטכניקות תכנון ובידע הכללי של הפ"ק, או כל מי שמעוניין להיכנס לעולם הפ"ק (גם אם לא עברו PDC) ובעלי רקע מתאים. תלמדי דיפלומה מתקדמים ישתתפו בתהליך ויחנכו מתלמדים חדשים בחלק מהתכנים ע"י למידה פעילה קבוצתית, הדרכה ונתינת דוגמא. ההשתתפות בקורס מותנית בהגשת שאלון וראיון אישי לשם תיאום ציפיות ומיקוד.

4. how? איך יתקיים הקורס?
קורס המבוא הינו שלב א' של התוכניות השנתיות לדיפלומה, מלמדים- מחנכים ולימודי התמחות אשר יוצעו בשנת הלימודים הבאה (2012-13) ע"י גלעד ודרך היער בשיתוף עם ארגונים ואנשי פ"ק וחינוך שונים.
הקורס יתקיים במתכונת של מפגש סופ"ש ארוך בתחילת מאי (3-5.5) , 4 מפגשי המשך אחת לשבועיים, ומפגש סופ"ש סיום ביולי (5-7.7) .
הקורס ישלב הרצאות, סרטים, דיונים, תרגילים חוויתיים ומתודות למידה מגוונות. מגוון רחב של מורים ינחו וישתפו מניסיונם. לפני, במהלך וכהמשך לקורס יינתנו "מתנות" (במקום משימות) קריאה, מחקר וכתיבה אישיים וקבוצתיים כבסיס ללימוד והטמעת הידע בחיי המשתתפים.

5. where? איפוא יתקיימו המפגשים?
סופי השבוע יתקיימו בקדיתא – מרום הגליל ליד צפת. המפגשים החד יומיים יתקיימו באזור המרכז במרחבי לימוד של מורי פ"ק אשר יארחו אותנו. מיקום מדויק יפורסם בקרוב.

6. when? מתי יתקיימו המפגשים?

מפגש ראשון: 3-5 למאי: סופ"ש פתיחה בקדיתא, במשק האקולוגי של אימקה.
תכנים מרכזיים: התבוננות (נחל עמוד, קדיתא והסביבה הקרובה), מעגל 1 ומעגל 2 (ראה פירוט למעלה).

מפגש שני: 17 למאי: התמקדות על שפת הדפוסים והתבניות.

מפגש שלישי: 31 למאי: התמקדות על אתיקות ועקרונות, יישומן במעגלים השונים (0-5) ובעלי פרח הפ"ק.

מפגש רביעי: 14 ליוני: התמקדות על תהליכי התכנון.

מפגש חמישי: 28 ליוני: למידה פעילה.

מפגש שישי: סופ"ש 5-7 ליולי: חוזרים לקדיתא לתהליך של עיבוד ואינטגרציה במעלה הספירלה הלימודית. נצא מהסופ"ש אם הבנה אישית "לאן מכאן?".

מפגש נוסף פתוח (ללא תשלום): סיום שנת לימודים ראשונה של קבוצת הדיפלומה: הצגת התהליך ועבודות נבחרות. התאריך והמיקום ביולי יקבעו בקרוב.

למידע נוסף והרשמה נא לשלוח מייל
yaar.way@gmail.com
או עם מליסה בטלפון 052-2953330

בברכת עשייה טובה
גלעד וצוות דרך היער

תגובה אחת על הפוסט “קורס מבוא ללימודי פרמקלצ'ר מתקדמים

 1. אתר מהנה במיוחד עם הרבה חומרים מענינים המעוררים רצון להכיר את התחום.
  יש באתר למידה רב תחומית ויסודות למידה המתאימים ללומדים שונים ובעיקר לאנשי חינוך ומורים המבקשים לפתח אצל ילדים ללמידה בדרך אחרת.
  למידה המחברת ילדים לטבע,ליופי ולתועלת שהוא תורם לאדם ובו זמנית מפתחת את החשיבה והידע בדרכי למידה יחידנית, בלמידה שיתופית של ילדים מגילאים זהים, בלמידה רב גילית ובלמידה בין הורים ומבוגרים.
  ישר כוח, אתר מהנה שאמליץ עליו בהתלהבות לאנשי חינוך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>