מפות חשיבה

 כזכור, במפגש הקודם הבנו שפרמקלצ'ר היא למעשה שיטת תכנון. היום אנחנו נצלול לתוך עולם התכנון ונתחיל לבנות את ארגז הכלים שלנו כמתכננים. אחד הכלים היעילים ומדהימים שאני הכרתי במסע לתוך העולם הזה הוא מפות חשיבה.

אז מה זה בעצם מפות חשיבה?

מפת חשיבה היא כלי שמאפשר לי לזרוק את כל הרעיונות/ מחשבות או הברקות שנמצאים בראשי על דף ללא סדר, באופן אקראי ויצירתי המאפשר התבוננות על הדף "ממבט ציפור". היתרון שלנו כמתכנני פרמקלצ'ר בשימוש במפות חשיבה הוא, היכולת למתוח חצים וקווים בין המילים ותמונות ולעשות בדיקת הקשרים ויחסי גומלין.
(כזכור לכם- מערכת יציבה ומקיימת היא מערכת שבה יש ריבוי של יחסי גומלין בין מרכיביה)

טוני בוזן- אמריקאי שהמציא את המושג "מפות חשיבה" מצטט: "מפת חשיבה היא כלי לימודי שמשקף בצורה חיצונית את מה שמתרחש בתוך הראש שלך."                                                    לאחר שעשיתי מפת חשיבה לגבי דפוסי הלמידה שלי, הבנתי שהרבה יותר קל לי, ללמוד דרך אסוציאציות ובלי הרבה מילים. היום אני מוצאת את עצמי יושבת בפגישות, שעורים ובעבודת תכנוני שטח ומציירת מפות חשיבה, אין הרבה מלל וכל מילת מפתח מזכירה לי את הסיפור השלם שמסתתר מאחוריה.

כיום קיימות כמה תוכנות מחשב לשימוש במפות חשיבה. את רובם ניתן להוריד חינם מהאינטרנט. אני מצאתי שעבורי הכי נח לשימוש היא x-mind.                                                                             קישור להורדת חינם של התוכנה: http://www.xmind.net/

למרות יעילות המחשב והטכנולוגיה, אני עדיין הכי נהנית לצייר מפות חשיבה

סרטון של טוני בוזן על יתרונות השימוש במפות חשיבה

וכמובן כמה דוגמאות נוספות של מפות חשיבה מהאוסף שלי:

נכתב ע"י מליסה שדל

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>